Piwo cieknące po brodzie, drżące ręce, przekleństwa i pokrzykiwania – gdy rozgrywa się ważny mecz, cały kraj zamiera, a wszystkie oczy wlepione są w ekrany. Dziś piłka nożna to narodowy sport Portugalczyków. Ale czy wiecie, gdzie i kiedy rozegrany został w tym kraju pierwszy mecz?

Gdzie indziej, jak nie w Porto! Portugalczycy rozegrali pierwszy mecz 2 marca 1894 roku dziurawym i lekko pochyłym na boisku do krykieta, kiedy do stolicy północy przybyła drużyna z Lizbony. Nie obyło się bez pomocy z zagranicy – ponieważ sport ten był dla Portugalczyków nowy, około połowy wszystkich zawodników po obu stronach stanowili Anglicy. Podczas trwającego 60 minut spotkania drużyny walczyły o puchar króla Carlosa, który dotarł na miejsce, gdy mecz się kończył – zawodnicy postanowili go więc trochę przedłużyć, aby ucieszyć władcę.

Kto wygrał spotkanie? Niestety już nie Porto… Lizbończycy strzelili nam 2 gole, jednak mieszkańcy Porto, buńczuczni jak zwykle, uznali tylko jeden z nich, dzięki czemu oficjalny wynik meczu to 1:0.