Portugalskie przysłowie głosi, że w Coimbrze naród się uczy, w Bradze modli, w Lizbonie wydaje pieniądze, ale to w kupieckim Porto pracuje się na te wyskoki stolicy. To tutaj kupcy od zawsze zakasywali rękawy i na poważnie zajmowali się handlem. Palácio de Bolsa to budynek giełdy sprawującej funkcję siedziby ich stowarzyszenia, wybudowanej na ruinach klasztoru św. Franciszka, który spłonął podczas rocznego oblężenia Porto.To w tym budynku mieściła się również siedziba sądu gospodarczego, który rozwiązywał spory pomiędzy kupcami. Budowa rozpoczęła się w 1842 roku i trwała przez 68 lat: samo dokończenie schodów zajęło 40 lat, a artysta, który odpowiedzialny był za jeden ze stołów dłubał przy nim jedynie… 3 lata.

Kiedy warto odwiedzić Palácio de Bolsa? Jeśli jesteście w Porto na dłużej niż 3 dni i lubicie architekturę, to budynek jest wart zobaczenia. Przepiękne ściany z niesamowitymi płaskorzeźbami w granicie, kolorowe mozaiki, ważące 1.5 tony żyrandole oraz niesamowita Sala Arabska, gdzie przyjmowani są odwiedzający Porto dygnitarze bez dwóch zdań wywierają wrażenie. W pałacu zobaczymy również biurko należące do samego Gustava Eiffela, przy którym pracował nad mostami kolejowymi, które wybudował na północy Portugalii w Viana de Castelo, Ponte de Lima oraz oczywiście w Porto.

Kiedy nie warto iść od Palácio de Bolsa? Jeśli macie w Porto jedynie 2-3 dni, to jest w moim mieście dużo więcej rzeczy, które musicie zobaczyć zanim odwiedzicie ten budynek. Przeszkodą może być również cena, która ostatnio wzrosła: bilet normalny kosztuje w tym momencie 9 euro, zniżkę dostaniecie, jeśli jesteście studentami, emerytami lub jeśli kupicie niebieską kartę „Porto Card”.Godziny otwarcia:

od listopada do końca marca
od 9:00 do 13:00 / od 14:00 do 17:30

od kwietnia do końca października
od 9:00 do 18:30

Budynek Giełdy można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa ok. 45 minut i jest dostępna w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim.

Kontakt:

Tel: 223 399 013
Fax: 223 399 090
Email: turismo@cciporto.pt

Kategorie: Przewodnik