IMG_7475-Edit

Witaj! Nazywam się Dorota i mieszkam w Porto od ponad 10 lat. Z wykształcenia jestem iberystą – ukończyłam studia magisterskie na hispanistyce oraz licencjackie na portugalistyce na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów mieszkałam przez rok w mieście Veracruz w Meksyku, przez pół roku w Funchal na Maderze oraz przez kolejne pół roku w Porto. To właśnie w tym ostatnim mieście zamieszkałam na stałe w 2010 roku i moja miłość do niego rośnie z roku na rok.

Przez dwa lata pracowałam jako przewodnik w piwnicach wina Porto oprowadzając grupy w języku polskim, angielskim, portugalskim i hiszpańskim. Podczas roku pracy w piwnicy wina Offley zapałałam miłością do tego trunku, a praca w piwnicy wina Graham’s wiązała się z długim i bardzo dokładnym szkoleniem w tej dziedzinie, dzięki któremu mogę powiedzieć, że jestem prawdziwym “specjalistą od Porto”. Była również okazją do wielu ciekawych doświadczeń: od oprowadzania amerykańskich biznesmenów i arabskich szejków po oprowadzanie Prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas jego oficjalnej wizyty w Portugalii w 2012 roku. Obecnie pracuję jako przewodnik turystyczny dla turystów indywidualnych – par, rodzin i grup znajomych – jak również dla grup z biur podróży oraz pielgrzymek. Portugalię i Portugalczyków uwielbiam – mam szczerą nadzieję, że zarażę Was tą miłością podczas naszego spaceru!

Zajmuję się również wynajmem pokoi dla turystów. Oferuję nie tylko nocleg: wyjaśniam, co warto zobaczyć, zaznaczam na mapie ciekawe miejsca, które nie widnieją w przewodnikach, polecam regionalne potrawy i restauracje, jak również pomagam planować dni wycieczki według indywidualnych upodobań gości.  Podczas mojego  pobytu w Porto poznałam dobrze to wspaniałe miasto, mogę więc śmiało wskazać wszystkie te miejsca, które są godne Waszej uwagi. Podpowiem także warte odwiedzenia atrakcje nieopodal Porto, do których można dojechać lokalną linią kolejową lub dopłynąć statkiem w górę rzeki Douro.Wszyscy moi goście mogą skorzystać z darmowej wizyty w jednej z najstarszych piwnic z winem porto, Real Compania Velha, gdzie menadżerem jest mój przyjaciel Joao. Noclegi u mnie to więcej niż zwykłe miejsce do spania, a kontakt ze mną nie ogranicza się do przekazania kluczy: to pomoc, wskazówki i rady, dzięki którym Wasz pobyt w Porto będzie wyjątkowy!

Zapraszam do kontaktu!